Amikor kiértékelsz egy eltelt időszakot, legyen az 1 nap vagy 1 év, elárulom, hogy mit érdemes keresni.
Amikor kiértékelünk valamit, 3 értékes célunk is lehet:
Amikor kifejezetten az életedet értékeled ki, vajon mi lehet a legjobb iránytű? 🤔 Mi tudja a legpontosabban megmutatni az igazán fontos dolgokat? 👉 Az érzéseid.
Már biztos Te is tapasztaltál olyat, hogy mondjuk hiába történtek Veled épp jó dolgok, mégsem tudtál örülni nekik egyáltalán. 🤷♀️ Vagy olyat, hogy mondjuk nem is történt épp semmi extra, Te mégis nagyszerűen érezted magad! 🤷♀️ Esetleg olyan tapasztalatod is lehet, hogy pl. tudtad, hogy nem “kellene” szeretned valakit, de mégis szeretted. Nem tudtad nem szeretni őt. És fordítva: szeretni akartad, de sajnos mégsem érezted azt…
Ezekből a helyzetekből jól látszik, hogy amikor az életben szétválik az, ami TÖRTÉNIK (elvileg jó vagy elvileg rossz dolog) és az, amit ÉRZÜNK (pozitív vagy negatív), vagyis a kettő ellentmond egymásnak >>> akkor MINDIG az fog jobban számítani nekünk, amit érzünk.
Ha szeretsz valakit, szereted. Ha nem szereted, nem szereted. Ha rossz napod van és semminek sem tudsz örülni, agyból sosem fogod teljesen meggyőzni magad, hogy Te épp csodálatos boldog vagy…
Hát ebből látszik, hogy EZ a lényeg. Az egész életünk egy érzelmi élmény. Helyzetről-helyzetre minden élmény érzéseket, hangulatokat vált ki belőlünk. A lényeg mindig mindenhol az, ahogy érezzük magunkat.
👉 Ezt a tényt felhasználva, amikor kiértékelsz valamit ÉS A LÉNYEGET keresed, akkor azt mindig az erős érzéseid felől fogod tudni megtalálni. Bármiben.
Ahol erős érzések vannak, OTT lapulnak azok az információk, amik itt & most a legfontosabbak számodra. Amikor bizonyos dolgok jelentőségüket vesztik az életünkben, az érzéseink mindig elhalványulnak, amik hozzájuk fűznek. Pont ebből lehet észrevenni! Ami épp most fontos, abban mindig erős érzések vannak. Persze változik, hogy mikor mi a fontos – de az érzéseink által mindig visszakövethetjük, kétség nélkül.
Az érzéseidet tulajdonképpen GPS-ként használhatod. Mutatom, hogy melyik érzés mit árul Neked el:
🔥 BÜSZKESÉG. Amikor büszkeséget érzünk önmagunk iránt, olyankor mindig elismerünk valamit, amit megtettünk vagy nem-tettünk, vagy valamilyen külső vagy belső eredményt, amit el tudtunk érni. A büszkeség lényege, hogy megtörtént valami és van egy viszonyítási pontunk is: látom, hol voltam és látom, hová érkeztem meg. Ezt az egész bejárt utat ismerem el. Nagyon. Fontos és értékes a szememben, ahová meg tudtam érkezni.
Az igazi büszkeség SOHA nem elválasztható attól, hogy látom: mennyi akadályon keresztül vezetett az utam. Büszkének lenni csak olyasmire tudunk, ami nem volt ingyen. Nagyon nem. Ahol az erőnkre, a bátorságunkra, a kitartásunkra, a fejlődési képességünkre volt szükségünk ahhoz, hogy tényleg eljussunk A-ból B-be!
Ezért, ami iránt büszkeséget érzel, abban a tapasztalatban megtalálod:
🔥 ÖRÖM. Ez az érzés nagyon egyszerű. Egyenes visszacsatolás arra, amikor valami csak simán JÓ! Nekünk, személy szerint az. Olyankor érezzük, amikor valami olyan történik meg, ami önmagában jó érzést okoz. Itt nem számít a megtett út, sokszor nem is kell hozzá semmilyen utat megtenni. Nincs köztes elem: történik velem valami és ez nekem most jó. Ennyi.
Tág értelemben használom most itt az “öröm” kifejezést és alá csoportosítom a pozitív érzések széles skáláját. Azért teszem ezt így, mert a hétköznapi életben azt mindenki érzékeli, hogy mikor érzi magát JÓL, míg a különféle árnyalatokat, pl. az élvezettől a lelkesedést vagy a szenvedélyt már nem feltétlenül tudja megkülönböztetni mindenki. Nem baj, mert ha valamiben JÓL érzem magam, annak a mögöttes jelentése azonos.
Nagyjából ezeket a pozitív érzéseket csoportosítom most az öröm skálájára:
A mögöttes jelentésük tehát egy reflektálás szempontjából azonos. Ami örömet okoz, abban a tapasztalatban mindig AZT találod meg, hogy mi az, ami BOLDOGGÁ tud tenni Téged most az életedben! Szerintem ez elég fontos. 😉 Jó kis útjelző tábla a jövőhöz – hiszen ebbe az irányba érdemes továbbmenni!
🔥 “HELYESSÉG” ÉRZÉS. Amikor valami egyszerűen “így van rendjén”. Jó, hogy megtörtént, mert így volt helyes, ennek így kellett lennie… Ez azért fontos és egy külön érzelmi élmény, mert nagyon gyakran érzünk ilyet olyankor, amikor valami nehéz, negatív élmény az, aminek meg kellett történnie. Egy fájdalmas lépés, amit megtettünk. Nehéz volt, abszolút nem volt kellemes, és az eredménye talán még nem is látszik. Belül mégis érezzük, hogy ez így lesz jó. Ez a helyzet ezt érdemelte valahogy.
Ez az érzés olyan erősen tükrözi az értékeinket, mint semmi más, mert azt jelenti, hogy áldozatot is hajlandóak voltunk vállalni érte! És tulajdonképpen benne van a jövő előszele. Érezzük, hogy ez így lesz jó, hogy ennek a lépésnek egyszer lesz egy olyan következménye, amikor büszkék & hálásak leszünk, hogy ezt anno meg tudtuk lépni. 💪
A helyesség érzés az igazságérzetünk hangja. Azt mutatja meg, hogy mik az igazán, igazán fontos dolgok nekünk az életben. Olyasmi, amiért tűzbe tudunk menni, ha kell. 😉
Szóval amikor bármilyen tapasztalatra reflektálsz, hogy többet tudj kivenni belőle, az érzéseidet érdemes figyelni. Hol vannak kiugró pontok? A büszkeség érzés, bármiféle tiszta öröm és a helyesség érzése a pozitív tartomány. De az érzéseid úgy funckionálnak, mint egy GPS… nem csak azt jelezik, ha jó irányba mész, hanem azt is, ha nem. 😉 Ezért a negatív tartományt is tudnod kell értelmezni.
🔥 FÁJDALOM. Vagyis amikor ROSSZUL érzed magad valamiért. Ez egy még színesebb skála, mint amit az örömből megnéztünk! De az évértékelés-évtervezéshez egy nagy kategória bőven elég, amit mindenki könnyen meg tud fogni.
Mikor érezted magad az idén nagyon-nagyon ROSSZUL és MIÉRT? A kiugró pontok számítanak, mindenből! Ahol a legintenzívebb negatív érzéseket élted meg, azok a tapasztalatok nagyon fontosak voltak számodra!
A fájdalom, az öröm ellentéteként, azt árulja el, hogy mik tudnak Boldogtalanná tenni minket. Történik valami, ami nekünk NEM JÓ. Nagyon nem. A fájdalom az érzelmi GPS-ünk kritikusan fontos részeként azt jelzi, sokszor szirénázva, hogy mi az az irány, amin VÁLTOZTATNI KELL, mert nagyon nem lesz jó nekünk! 🔥
❗ FONTOS. A hiányérzet is fájdalom. Hiszen tud fájni valami, ami VAN, de épp úgy tud fájni valami, ami NINCS.
A kiugróan rossz élmények életünk térképének ugyanolyan értékes részei, mint a kiugróan jó élmények. Mindkettőt tudnunk kell értelmezni ahhoz, hogy tájékozódni tudjunk – hogy úgy navigáljunk, hogy folyamatosan jobb és jobb irányba megyünk.
Te ülsz a kormánynál, minden döntést Te hozol, és mindig, amikor nem döntesz, még akkor is Te döntesz. Vagyis marhára kell Neked a tisztánlátás, hogy tudd, mi JÓ Neked és miért, mi ROSSZ Neked és miért!
Az életünk egy érzelmi élmény. Az érzéseink GPS-ként használhatóak navigációra, hogy tudjuk merre kell mennünk ahhoz, hogy JÓ legyen nekünk.