2. EGY ÚJ MEGKÖZELÍTÉS A STRESSZ KAPCSÁN 👁

Én azt látom, hogy a stressz alapvetően egy kellemetlen érzelmi állapot jelensége. Fizikai dologként fogjuk meg, de valójában egy érzelmi állapot testi tüneteit látjuk. Amikor a stresszkezelésről beszélünk – szerintem valójában a negatív érzések kezeléséről beszélünk. Ez így már egy jóval nehezebb feladvány még ránézésre is.

Egy új megközelítést szeretnék most megosztani Veled a stressz kapcsán, amin át másként fogod látni az egész jelenséget. 👇

🤔 Mikor stresszelünk egész pontosan? Ragadjunk ki 3 tipikus példát.

– Munkahelyi feladatoknál…
– Ha meg kell szólalnunk mások előtt…
– Egy randi előtt…

🤔 Pontosan miről szólnak ezek a helyzetek?

Tartok tőle, hogy nem fogom tudni befejezni a feladataimat, hogy nem vagyok elég jó abban, amit csinálok, hogy valami másra nem jut időm, amire szeretném stb. …
Tartok tőle, hogy nem tudok úgy szerepelni, ahogyan szeretnék, vagy hogy nem fog tetszeni, amit mondok, hogy elrontom stb. …
Tartok tőle, hogy tetszeni fogok-e vagy nekem tetszeni fog-e a másik, jól fogjuk-e érezni magunkat, fel tudok-e majd oldódni, jó színben tudom-e megmutatni magamat stb. …

👉 A közös pont a stresszes helyzetekben az, hogy éppen tartunk valamitől. Ez pedig nem más, mint félni. Vagyis a stressz mélyén egy enyhe félelem húzódik meg.

| Az a rossz érzés = érzelmi állapot, amit érzünk akkor, amikor stresszesnek mondjuk magunkat (aminek természetesen vannak testi tünetei is) >> valójában egy enyhe félelmi állapot, amikor éppen tartunk valami számunkra rossz forgatókönyvtől.

Ha így nézzük a stresszt az egész fontos. Fontos azért, mert a félelem érzése a biológiánkba van építve, hogy segítsen tájékozódni. Ha megégettem magam a tűzzel, legközelebb félni fogok, amikor hozzányúlnék, és ez hasznos.

Félelmet érezni tehát hasznos és szükséges a veszélyhelyzetekben. A veszélyhelyzeteket értelmezzük tágan, hiszen nem csak attól hasznos tartani, ami kiverheti a fogunkat, hanem attól is, ami ÉRZELMILEG kockázatos számunkra. Például kiállni emberek elé, akik ez alapján fogják megítélni a teljesítményemet, mint egy munkahelyi prezentációban. Ez tényleg egy téthelyzet, nem érezni ennek a súlyát naivitást jelentene.

Félni biológiai alapon hasznos és szükséges, ezért a félelem érzést nem lehet kikapcsolni a testünkben. Vagyis ha olyan helyzetben vagy, ahol valamilyen “veszélyt” észlelsz tudatosan vagy nem tudatosan, akkor félelmet fogsz érezni. Ha ez a veszély enyhe, akkor enyhe félelmet, vagyis tessék: stresszt.

👉 EZÉRT NEM MÚLIK EL A STRESSZED azokban az ismétlődő helyzetekben. Van ott valami, amit veszélynek észlelsz: valami, ami ROSSZUL érint Téged. Hiába futod a sziget-köröket, csinálod a mindfulnesst meg a légzőgyakorlatokat, újra és újra stresszt érzel mondjuk a munkádban, aztán újra és újra csinálnod kell valamit, amivel ezt csillapítod.

| Az összes stresszkezelési opció a stressz LEVEZETÉSÉT szolgálja. A keletkezésére minimális hatással van.

Pedig én azt látom, hogy lehetséges kevesebbet stresszelni. És fontos is lenne. Csak ehhez egész más szükséges, mint azok a gyakorlatok, amit már mindenki ismer.👁 Ehhez az kell, hogy megtudd: valójában mi érint rosszul Téged azokban az ismétlődő stresszhelyzetekben és azzal kell érdemben kezdened valamit.Belül és kívül.